موسیقی کودکان

آموزشگاه فرناد می کوشد تا با تمرکز بر دوره پیش دبستان بر بسیاری از چالش های یادگیری کودکان و نوجوانان در سنین بالاتر فایق آید

آموزشگاه فرناد می کوشد تا با تمرکز بر دوره پیش دبستان بر بسیاری از چالش های یادگیری کودکان و نوجوانان در سنین بالاتر فایق آید


آموزشگاه فرناد می کوشد تا با تمرکز بر دوره پیش دبستان بر بسیاری از چالش های یادگیری کودکان و نوجوانان در سنین بالاتر فایق آید. ضرورت آموزش اصولی به کودکان دوره های پیش دبستان و دبستان در فرناد همانند مدارس موسیقی اروپایی بسیار حایز اهمیت می باشد. در این میان، آموزش کودکان در دوره پیش دبستان از اهمیت خاص تری نسبت به دوران های پس از آن  برخوردار میباشد که متاسفانه در کشور ما دارای اشکالات بسیاری می باشد. دوره پیش ­دبستان در ایران به دوره دو ساله رسمی ولی غیراجباری اطلاق می­شود که کودکان گروه سنی 5 و 6 سال را اغلب در مهد کودک و یا مدارس تحت پوشش برنامه ­های آموزشی و تربیتی قرار می­دهد. با توجه به نبود نیروی متخصص انسانی در حوزه آموزش برای تعلیم موسیقی به این گروه های سنی، رشد و گسترش استعداد و درک موسیقی در سنین بالاتر مانند هنرستان و دانشگاه با کمبود های بسیاری روبرو می باشد. 

بر پایه پژوهش های علمی که توسط دکتر باستانی نژاد، دکتر قاسم تبار و دیگر پژوهشگران عرصه موسیقی کودک در دنیا انجام شده، چهار دلیل مهم زیر نشانگر آنست که ضرورت آموزش موسیقی در پیش دبستان (قبل از مدرسه)  بیش از سایر دوره ­ها است و تاخیر در شروع آموزش موسیقی به کودکان را به هبچ شکل نمی­توان توجیه و جبران نمود!

  1. دوران پیش­دبستان (قبل از مدرسه) دوران حساس تحول موسیقایی است.

یافته ­های مطالعات تجربی نشان می­دهد پنج سال اول زندگی در تحول­ موسیقایی کودک دوران حساس می­باشد و تحول­ موسیقایی کودکان بعد از این دوران سرعت کمتری دارد. بر اساس نظریه یادگیری موسیقی ادوین گوردون، کودکان تا سنین 9 سالگی در مرحله تحولی استعداد موسیقی می­باشند و استعداد موسیقایی بعد از این دوران تقریبا تثبیت خواهد شد. از این رو ضروری است کودکان در مرحله تحولی استعداد موسیقایی خود، با کیفیت­ ترین رهنمودهای آموزشی را دریافت کنند. هرچه سن کودکان کم­تر باشد، انتظار می­رود آنها با سرعت بیشتری از محیط موسیقایی غنی و مناسب سود برند.

 

  1. اثربخشی آموزش موسیقی در تحول­ شناختی در دوره بیش دبستان از سایر دوره ­ها است.  

هفت سال اول زندگی در تاثیرات عصب ­شناختی و شناختی موسیقی از اهمیت ویژه ای برخوردار می­باشد. به عبارت دیگر، یکی از یافته­ های تمامی این مطالعات این است که تاثیر موسیقی در تحول شناختی کودکان (اعم از تحول هوشی، حافظه، خلاقیت، هوش فضایی-زمانی و غیره) برای کودکان زیر هفت سال به ­طور معناداری بیشتر از کودکان بزرگ­تر می­باشد.

 

  1. علاقه کودکان به فراگیری موسیقی در دوره پیش دبستان  بیش از سایر دوره­ ها است.

کودکان خردسال­تر برای شرکت در فعالیت­های موسیقایی علاقه بیشتری از خود نشان می­دهند. به بیان دیگر ، علاقه کودکان به فعالیت­های موسیقایی با افزایش سن، کاهش می­یابد. از این رو، دوره پیش­ دبستان برای تشویق کردن کودکان و همچنین حفظ علاقمندی آنها به شرکت در فعالیت­های موسیقایی، زمانی بسیار با اهمیّتی است، چر­اکه تجارب مثبت موسیقایی در این دوره، پذیرش ارزش­های مربوط به موسیقی و شکل­گیری نگرش در جهت فرهنگ عمومی موسیقی در کودکان بزرگ­تر، نوجوانی و حتی بزرگسالی را تحت تاثیر قرار می­دهد.

  1. اهمیت شناخت و فهم  موسیقایی در این دوره بیش از سایر دوره ­ها است.

بسیاری از قطعات موسیقی ممکن است از نظر محتوا و ساختار آهنگ­سازی بسیار ضعیف باشند. معلمان موسیقی از طریق تحول دانش و مهارت موسیقایی کودکان، می­توانند تاثیر مثبتی بر عقاید موسیقایی و دانش آنها داشته باشند و در نتیجه ارزشیابی و ترجیحات موسیقایی آنان را بهبود بخشند. لذا چهارمین نکته­ ای که اهمیّت و ضرورت آموزش موسیقی در دوران پیش­دبستان را نسبت به دوره ­های بعدی، دو چندان می­ سازد آن است که فراگیری موسیقی در این دوره می­تواند ضمن پرورش شناخت موسیقایی کودکان، آنها را از اثرات مخرب احتمالی بعضی از سبک های موسیقی دور سازد. از این روست که زولتان کودای  مربی بزرگ آموزش موسیقی به کودکان، تاکید می­کند که فرهنگ موسیقایی را باید از همان دوران مهد­کودک به کودک شناساند- نه بر اثر سهل ­انگاری و مسامحه در دوران هنرستان!

ارسال پیام

dsf
sdfsd